Opolskim Okiem nieObiektywnym
Zakładki:
Opole - Rodzinnie :-)
Opole - zielone okolice
Opole galerie
Opole muzealne
Opole muzyczne
Opole na czterech łapach
Opole On line
Opole sportowe
Opole studenckie
Opole tetralne
Opole ZERO NUDY
Opolskie Wiadomości Uczelniane PO
Podróże: Miasta małe i duże!
TagiLiczniki odwiedzin

koperta
opole_zielonaprzystan@o2.plPustaMiska - akcja charytatywna>

>

czwartek, 21 września 2017

Mieszkańcy Miasta – mali i duzi. Dorośli, dzieci, zwierzęta, rośliny.

Ludzie naznaczeni trudną historią. Polacy, Repatrianci ze Wschodu, Niemcy, Ślązacy, Czesi zza miedzy.  Miasto obdarowali wielokulturowością, która wzbogaca i fascynuje.

Każda osoba, drzewo i ptak tworzą atmosferę miejsca, nadając mu wiele znaczeń.
 Ostatnie podrygi lata - malcy na boisku przy ulicy Wandy Rutkiewicz.

 

 


                

 

wtorek, 19 września 2017

Dzielnica Żerkowice od stycznia 2017 roku została włączona do Opola na mocy kontrowersyjnego i oprotestowanego projektu „Duże Opole”. – podobnie jak większość wchłoniętych przez Miasto miejscowości – na zawsze już chyba zachowa swój wiejsko – podmiejski charakter. Stare – przedwojenne domy stojące w zgodzie z nowymi, przeszklonymi willami. Malwy kołyszące się zgodnie z afrykańskimi paciorecznikami. I hałaśliwe kundelki. I kury. Granicę Żerkowic częściowo wyznacza Prószkowski Potok tworząc niezwykłe obrazki.
Ulica Wiatrakowa.


środa, 13 września 2017

Kolorowa fontanna na Placu Wolności jest moją ulubioną. Pięknie wkomponowana w ukwiecony plac tuż u stóp opolskiej Starówki,  przegląda się w szklanej fasadzie Filharmonii. Jest ulubienicą dziecięcych rączek rozbryzgujących jej wodę.

Zaprojektowana sześćdziesiąt lat temu przez Floriana Jesionowskiego mozaikowa fontanna jest nazywana przez niemalże wszystkich opolan filiżanką, lecz wcale nią nie jest. Inspiracją artysty był taniec motyla – lekki, tęczowy i wiosenny.


 

 


 

     poniedziałek, 11 września 2017

Ulica Bronisława Koraszewskiego wypływa spokojnie i lekko zacieniona z opolskiego Rynku w stronę gotyckiej Katedry. A kto wędruje ze spuszczoną głową może tu stać się świadkiem niezwykłego spotkania, które odcisnęło się piętnem na chodnikowej płytce. 

   wtorek, 11 lipca 2017

 Wyspa Pasieka to jedna z najstarszych części Opola. Wyznaczają ją wody Odry i Kanału Młynówka - naturalnej odnogi rzeki. To tutaj stoi opolski amfiteatr i charakterystyczna Wieża Piastowska. Na Pasiece swoją siedzibę mają władze województwa, Radio Opole, redakcja Trybuny Opolskiej, niemiecki konsulat, Instytut Śląski, a także szkoły artystyczne. Wyspa położona jest w samym centrum miasta - z dworca dochodzimy tu w siedem minut. To bez wątpienia najpiękniejsza i najbardziej pożądana przez szukających miejsca do życia dzielnica. Zaciszna, pełna zieleni i zabytkowych budynków - w większości przedwojennych, przepysznych willi i kamienic. W okazałych przydomowych ogrodach i w Parku Nadodrzańskim rosną zwykle ponad stuletnie, okazałe drzewa - wśród nich gatunki niezwykłe i rzadkie, które przez cały rok goszczą w swych koronach śpiewające ptaki.
Mieszkańcy Pasieki twierdzą, że panuje tu specyficzna dobrosąsiedzka atmosfera. Większość z nich zamieszkuje wyspę od pokoleń...
Nieskromnie dodam, że i ja byłem do niedawna szczęśliwym mieszkańcem tej niezwykłej dzielnicy.

 
      08:47, gustav_k , Wyspa
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 25 czerwca 2017

Spacerując po Starym Mieście kluczymy wąskimi uliczkami
rozmieszczonymi  wciąż jeszcze według średniowiecznego planu. W samym sercu Starówki – na  Rynku  - stoją  kolorowe kamieniczki  w barokowych uśmiechach. Od siedemdziesięciu lat
mogą cieszyć się starówkowym życiem. W czasie wojny prawie wszystkie zostały
zniszczone. Ocienionymi, wybrukowanymi traktami dojdziemy do słonecznych
skwerów w północnej części Starego Miasta: Mały Rynek u stóp Wzgórza
Uniwersyteckiego, oraz Plac Świętego Sebastiana to miejsca niezwykłe - pełne historycznych
opowieści! Kierując się na południe dotrzemy do brzegów kanału Młynówka, w
którym brodzą po kolana zabytkowe kamienice, a kolorowe mosty  przeniosą nas na zieloną Wyspę Pasiekę – ale to
już zupełnie inna historia.


 

Mały Rynek - jeden z moich ulubionych zakątków Starego Miasta. Zaciszny, nieco wycofany z miejskiego życia towarzyskiego.

Po rewitalizacji wzbudza wiele kontrowersji, lecz mnie odpowiada jego geometryczna, surowa forma i delikatne, pochylające się nad historią drzewa.


 


    

 niedziela, 18 czerwca 2017

 

Zadzierając głowę na skrzyżowaniu ulic Konstantego Damrota i Hugona Kołłątaja - fragment monumentalnego, zabytkowego budynku banku.

 


   niedziela, 04 czerwca 2017

Bogactwem naturalnym Opola jest margiel, który wydobywa się w centrum i na obrzeżach miasta. Konsekwencją tej eksploatacji jest zdegradowany krajobraz miasta - liczne, głębokie kamionki. Wapienne wyrobiska - po ustaniu wydobycia - wypełniają się wodami powierzchniowymi zamieniając się w lazurowe, czyste (sedymentacja!) lecz zdradliwe i niebezpieczne kąpieliska. Większość z nich stanowi dla wielu - zwłaszcza młodych Opolan - ulubione miejsce spędzania upalnych, letnich dni. Od kilku lat władze miasta dbają o zapewnienie bezpieczeństwa (ratownicy) i względnej czystości na niektórych kąpieliskach.


W Opolu czerwiec rozpoczął swój pachnący czas od tropikalnych upałów. Nie służy to ostojom ptaków wodnych na opolskich kamionkach, gdyż wraz ze słońcem i ciepłem pojawiają się tutaj głośni plażowicze.

Na zdjęciu poniżej jeden ze stromych, marglowych brzegów kamionki Bolko nie dotknięty ludzką stopą.


 


  

  

czwartek, 01 czerwca 2017

Konie wysokooktanowe na stacji benzynowej - Plac Kazimierza.

 

środa, 08 lutego 2017

Kobiety znad opolskich okien... Niegdyś te wdzięczne, spoglądające z wysoka rzeźby wydawały mi się identyczne. Dziś wiem, że każda z nich jest inna, i choć wiele z nich pokąsał czas - wciąż są piękne. Wciąż są młode...


Kobieca głowa zdobiąca okno kamienicy przy ulicy Kamiennej.

   


 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 35