Opolskim Okiem nieObiektywnym
Zakładki:
Opole - Rodzinnie :-)
Opole - zielone okolice
Opole galerie
Opole muzealne
Opole muzyczne
Opole na czterech łapach
Opole On line
Opole sportowe
Opole studenckie
Opole tetralne
Opole ZERO NUDY
Opolskie Wiadomości Uczelniane PO
Podróże: Miasta małe i duże!
TagiLiczniki odwiedzin

koperta
opole_zielonaprzystan@o2.plPustaMiska - akcja charytatywna>

>

środa, 08 lutego 2017

Kobiety znad opolskich okien... Niegdyś te wdzięczne, spoglądające z wysoka rzeźby wydawały mi się identyczne. Dziś wiem, że każda z nich jest inna, i choć wiele z nich pokąsał czas - wciąż są piękne. Wciąż są młode...


Kobieca głowa zdobiąca okno kamienicy przy ulicy Kamiennej.

   


niedziela, 29 stycznia 2017

Mieszkańcy Kanału Młynówka - koneserzy suchego chleba rzucanego im chętnie i w dużych ilościach przez opolan. Wśród nich - tylko z tymczasowym zameldowaniem - kaczka łyska, oraz -  kaczka krzyżówka albinoska, której geny spłatały figla.


  

niedziela, 15 stycznia 2017

 

 Opole jest zieloną przystanią nad rzeką.
 Żeglowna Odra przepływa przez centrum Miasta, tworząc Wyspę Pasiekę ze swą naturalną odnogą zwaną dziś Kanałem Młynówka, oraz Wyspę Bolko łącząc się z Kanałem Ulgi i nieczynnym już Kanałem Wińskim. Nad Odrą oraz Młynówką powstały w ostatnich latach wspaniałe bulwary. 
 Odra nie jest jedyną rzeką przepływającą przez Opole. Rzeczka Czarnka wita się z Odrą w dzielnicy Groszowice, wijąc się w południowych krańcach miasta. Niewielka Olszanka, zasila Kanał Ulgi spływając wśród podmiejskich pól z Wójtowej Wsi. Malina jest najdłuższą lokalną rzeką - wyznacza północno wschodnią granicę administracyjną miasta. Łączy się malowniczo ze Swornicą - rzeką wypływającą z niewielkiego lasu, która już poza miastem zamienia się w całkiem sporą rzekę.      


Olszanka - malownicza rzeczka, która jeszcze kilka tygodni wcześniej częściowo wyznaczała zachodnią granicę miasta. Dziś - zasila krwiobieg boleśnie powiększonego Opola. Ale panta rhei - Olszanka skuta cienkim lodem pokrywa się wśród pół wzorem zmarzniętych ptasich łapek.


poniedziałek, 14 listopada 2016

Ogród Zoologiczny w Opolu jest niezwykłą i bardzo lubianą atrakcją Miasta. Jego początki sięgają lat trzydziestych ubiegłego wieku. Początkowo prywatna hodowla egzotycznych zwierząt w późniejszym czasie została udostępniona zwiedzającym. Wojna niestety położyła kres temu wyjątkowemu miejscu, jednak już pod koniec lat pięćdziesiątych Ogród Zoologiczny ponownie został otwarty. Dzisiaj możemy podziwiać zwierzęta z całego świata w 20 hektarowym, wspaniałym ogrodzie.


 

Odpoczywający lemur wari rudy - zwierzątko wesołe, zwinne i ... smaczne.  Gatunek - pożądany przez człowieka ze względu na mięso i sympatyczny charakter (prywatne kolekcje!) - zagrożony jest całkowitym wyginięciem.


  

 

wtorek, 08 listopada 2016

 Przedwojenna fontanna Ceres (zwana także Macierzyństwem) dłuta Edmunda Gomanskyego. Posąg bogini tulącej małe dziecko w ramionach wznosi się na ukwieconym skwerze w samym sercu Miasta.  U jej stóp - wśród kaskad wody - pławią się postaci symbolizujące opolskie rolnictwo, żeglugę odrzańską, oraz wapiennictwo. 
 

 


 

  

 

 

czwartek, 03 listopada 2016

 

 Lama - jedna z kilku pasących się na opolskich trawnikach - firmująca Opolski Festiwal Lamy.


   

niedziela, 16 października 2016

 

Projekt Zuzanny Srebrnej ujął wielu Mieszkańców Miasta.Na podstawie opisanych na karteczkach pragnień, które trafiły do zawieszonych w różnych częściach miasta "skrzynek marzeń" powstała wystawa - piękna instalacja.

poniedziałek, 10 października 2016

 

  Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki odbywa się w Opolu od 1963 roku w amfiteatrze leżącym u stóp Wieży Piastowskiej. Prawie rokrocznie od 50 lat Opole zamienia się na kilka dni późnej wiosny w stolicę polskiej piosenki. Nad miastem płynie wówczas nieprzerwanie muzyka (codzienne próby w amfiteatrze i wieczorne koncerty na żywo!) - przy sprzyjających warunkach słychać ją niemalże w najdalszych zakątkach Opola. W mieście przechadzają się gwiazdy estrady, tłumy turystów i nieletni łowcy autografów.

  


 Debiut u boku Jacka Cygana.

wtorek, 04 października 2016

 

Ta barwna para ptaków pewnego razu zerwała się z łańcucha (zwykle cumują w miejscach niedostępnych dla spacerowiczów) i podryfowała ku brzegom Młynówki tworząc sympatyczny, poranny obrazek.

piątek, 30 września 2016

Osiedle Bolko - niezwykłe ze względu na miejsce, w którym powstało. Dyskretne, nowoczesne segmenty przytulają się do nieczynnej od ponad trzydziestu lat cementowni. 


Istnieje projekt zakładający, aby w nieczynnych budynkach cementowni powstało muzeum cementu - produktu nieodłącznie związanego z Opolem stąpającym po wapieniach i marglach.
Osiedle Bolko jest pięknie położone nad zalanym kamieniołomem, który dziś jest malowniczym, zadbanym akwenem, okolonym fenomenalną pod względem przyrodniczym i widokowym ścieżką turystyczno - rowerową.


 

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 34