Opolskim Okiem nieObiektywnym
Zakładki:
Opole - Rodzinnie :-)
Opole - zielone okolice
Opole galerie
Opole muzealne
Opole muzyczne
Opole na czterech łapach
Opole On line
Opole sportowe
Opole studenckie
Opole tetralne
Opole ZERO NUDY
Opolskie Wiadomości Uczelniane PO
Podróże: Miasta małe i duże!
TagiLiczniki odwiedzin

koperta
opole_zielonaprzystan@o2.plPustaMiska - akcja charytatywna>

>

poniedziałek, 14 listopada 2016

Ogród Zoologiczny w Opolu jest niezwykłą i bardzo lubianą atrakcją Miasta. Jego początki sięgają lat trzydziestych ubiegłego wieku. Początkowo prywatna hodowla egzotycznych zwierząt w późniejszym czasie została udostępniona zwiedzającym. Wojna niestety położyła kres temu wyjątkowemu miejscu, jednak już pod koniec lat pięćdziesiątych Ogród Zoologiczny ponownie został otwarty. Dzisiaj możemy podziwiać zwierzęta z całego świata w 20 hektarowym, wspaniałym ogrodzie.


 

Odpoczywający lemur wari rudy - zwierzątko wesołe, zwinne i ... smaczne.  Gatunek - pożądany przez człowieka ze względu na mięso i sympatyczny charakter (prywatne kolekcje!) - zagrożony jest całkowitym wyginięciem.


  

 

wtorek, 08 listopada 2016

 Przedwojenna fontanna Ceres (zwana także Macierzyństwem) dłuta Edmunda Gomanskyego. Posąg bogini tulącej małe dziecko w ramionach wznosi się na ukwieconym skwerze w samym sercu Miasta.  U jej stóp - wśród kaskad wody - pławią się postaci symbolizujące opolskie rolnictwo, żeglugę odrzańską, oraz wapiennictwo. 
 

 


 

  

 

 

czwartek, 03 listopada 2016

 

 Lama - jedna z kilku pasących się na opolskich trawnikach - firmująca Opolski Festiwal Lamy.


   

niedziela, 16 października 2016

 

Projekt Zuzanny Srebrnej ujął wielu Mieszkańców Miasta.Na podstawie opisanych na karteczkach pragnień, które trafiły do zawieszonych w różnych częściach miasta "skrzynek marzeń" powstała wystawa - piękna instalacja.

poniedziałek, 10 października 2016

 

  Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki odbywa się w Opolu od 1963 roku w amfiteatrze leżącym u stóp Wieży Piastowskiej. Prawie rokrocznie od 50 lat Opole zamienia się na kilka dni późnej wiosny w stolicę polskiej piosenki. Nad miastem płynie wówczas nieprzerwanie muzyka (codzienne próby w amfiteatrze i wieczorne koncerty na żywo!) - przy sprzyjających warunkach słychać ją niemalże w najdalszych zakątkach Opola. W mieście przechadzają się gwiazdy estrady, tłumy turystów i nieletni łowcy autografów.

  


 Debiut u boku Jacka Cygana.

wtorek, 04 października 2016

 

Ta barwna para ptaków pewnego razu zerwała się z łańcucha (zwykle cumują w miejscach niedostępnych dla spacerowiczów) i podryfowała ku brzegom Młynówki tworząc sympatyczny, poranny obrazek.

piątek, 30 września 2016

Osiedle Bolko - niezwykłe ze względu na miejsce, w którym powstało. Dyskretne, nowoczesne segmenty przytulają się do nieczynnej od ponad trzydziestu lat cementowni. 


Istnieje projekt zakładający, aby w nieczynnych budynkach cementowni powstało muzeum cementu - produktu nieodłącznie związanego z Opolem stąpającym po wapieniach i marglach.
Osiedle Bolko jest pięknie położone nad zalanym kamieniołomem, który dziś jest malowniczym, zadbanym akwenem, okolonym fenomenalną pod względem przyrodniczym i widokowym ścieżką turystyczno - rowerową.


 

piątek, 23 września 2016

Wyspę Bolko wyznaczają wody Odry i Kanału Ulgi, a niegdyś nieczynnego już dziś Kanału Wińskiego. Wyspa jest zabytkiem architektoniczno - przyrodniczym. Pierwsze przekazy o niej pochodzą sprzed siedmiuset lat. Okiełznano ją jednak dopiero przed stu laty zakładając park miejski. Do dziś zachował się zabytkowy układ alejek parkowych, a zaistniałe w latach trzydziestych ubiegłego wieku zoo rozbudowało się i stanowi wyjątkową atrakcję.
Wyspa jest piękna o każdej porze roku dzięki bujnej roślinności tworzącej przyjazną, leśną dzikość. To tutaj wiosną można znaleźć pierwsze zawilce, a latem trudno tu o wolną ławeczkę. Jesień rozpala w parku do czerwoności dęby i strąca tony kasztanów, a zima przynosi ciszę i ukojenie. A to wszystko niemalże w centrum naszego miasta.

 


Jesiennie na Wyspie Bolko...

09:39, gustav_k , Wyspa
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 19 września 2016

Ulica grunwaldzka w Opolu. Pochylają się nad nią stare
drzewa i przedwojenne kamienice. Sto lat temu to eleganckie miejsce znajdowało się na peryferiach Miasta granicząc z polami.

Dziś tętni miejskim życiem sąsiadując z młodymi akademikami Uniwersytetu Opolskiego z jednej strony oraz prowadząc
prosto w paszczę galerii handlowej – z drugiej.


 

   

poniedziałek, 12 września 2016

Spacerując po Starym Mieście kluczymy wąskimi uliczkami
rozmieszczonymi  wciąż jeszcze według średniowiecznego planu. W samym sercu Starówki – na  Rynku  - stoją  kolorowe kamieniczki  w barokowych uśmiechach. Od siedemdziesięciu lat
mogą cieszyć się starówkowym życiem. W czasie wojny prawie wszystkie zostały
zniszczone. Ocienionymi, wybrukowanymi traktami dojdziemy do słonecznych
skwerów w północnej części Starego Miasta: Mały Rynek u stóp Wzgórza
Uniwersyteckiego, oraz Plac Świętego Sebastiana to miejsca niezwykłe - pełne historycznych
opowieści! Kierując się na południe dotrzemy do brzegów kanału Młynówka, w
którym brodzą po kolana zabytkowe kamienice, a kolorowe mosty  przeniosą nas na zieloną Wyspę Pasiekę – ale to
już zupełnie inna historia.


 

 Ostatnie dni lata machają skrzydłami nad budynkami opolskiego Rynku. Ciepły powiew wrześniowych piór wplata się w nuty szyldu Biblioteki Muzycznej i w kanciaste wieżyczki zabytkowych kamienic oraz położonego najwyżej w Opolu kościoła „na górce” – choć z tej perspektywy jest on najniższy! 

 


    

 

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 33