Opolskim Okiem nieObiektywnym
Zakładki:
Opole - Rodzinnie :-)
Opole - zielone okolice
Opole galerie
Opole muzealne
Opole muzyczne
Opole na czterech łapach
Opole On line
Opole sportowe
Opole studenckie
Opole tetralne
Opole ZERO NUDY
Opolskie Wiadomości Uczelniane PO
Podróże: Miasta małe i duże!
TagiLiczniki odwiedzin

koperta
opole_zielonaprzystan@o2.plPustaMiska - akcja charytatywna>

>

wtorek, 11 lipca 2017

 Wyspa Pasieka to jedna z najstarszych części Opola. Wyznaczają ją wody Odry i Kanału Młynówka - naturalnej odnogi rzeki. To tutaj stoi opolski amfiteatr i charakterystyczna Wieża Piastowska. Na Pasiece swoją siedzibę mają władze województwa, Radio Opole, redakcja Trybuny Opolskiej, niemiecki konsulat, Instytut Śląski, a także szkoły artystyczne. Wyspa położona jest w samym centrum miasta - z dworca dochodzimy tu w siedem minut. To bez wątpienia najpiękniejsza i najbardziej pożądana przez szukających miejsca do życia dzielnica. Zaciszna, pełna zieleni i zabytkowych budynków - w większości przedwojennych, przepysznych willi i kamienic. W okazałych przydomowych ogrodach i w Parku Nadodrzańskim rosną zwykle ponad stuletnie, okazałe drzewa - wśród nich gatunki niezwykłe i rzadkie, które przez cały rok goszczą w swych koronach śpiewające ptaki.
Mieszkańcy Pasieki twierdzą, że panuje tu specyficzna dobrosąsiedzka atmosfera. Większość z nich zamieszkuje wyspę od pokoleń...
Nieskromnie dodam, że i ja byłem do niedawna szczęśliwym mieszkańcem tej niezwykłej dzielnicy.

 
      08:47, gustav_k , Wyspa
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 25 czerwca 2017

Spacerując po Starym Mieście kluczymy wąskimi uliczkami
rozmieszczonymi  wciąż jeszcze według średniowiecznego planu. W samym sercu Starówki – na  Rynku  - stoją  kolorowe kamieniczki  w barokowych uśmiechach. Od siedemdziesięciu lat
mogą cieszyć się starówkowym życiem. W czasie wojny prawie wszystkie zostały
zniszczone. Ocienionymi, wybrukowanymi traktami dojdziemy do słonecznych
skwerów w północnej części Starego Miasta: Mały Rynek u stóp Wzgórza
Uniwersyteckiego, oraz Plac Świętego Sebastiana to miejsca niezwykłe - pełne historycznych
opowieści! Kierując się na południe dotrzemy do brzegów kanału Młynówka, w
którym brodzą po kolana zabytkowe kamienice, a kolorowe mosty  przeniosą nas na zieloną Wyspę Pasiekę – ale to
już zupełnie inna historia.


 

Mały Rynek - jeden z moich ulubionych zakątków Starego Miasta. Zaciszny, nieco wycofany z miejskiego życia towarzyskiego.

Po rewitalizacji wzbudza wiele kontrowersji, lecz mnie odpowiada jego geometryczna, surowa forma i delikatne, pochylające się nad historią drzewa.


 


    

 niedziela, 18 czerwca 2017

 

Zadzierając głowę na skrzyżowaniu ulic Konstantego Damrota i Hugona Kołłątaja - fragment monumentalnego, zabytkowego budynku banku.

 


   niedziela, 04 czerwca 2017

Bogactwem naturalnym Opola jest margiel, który wydobywa się w centrum i na obrzeżach miasta. Konsekwencją tej eksploatacji jest zdegradowany krajobraz miasta - liczne, głębokie kamionki. Wapienne wyrobiska - po ustaniu wydobycia - wypełniają się wodami powierzchniowymi zamieniając się w lazurowe, czyste (sedymentacja!) lecz zdradliwe i niebezpieczne kąpieliska. Większość z nich stanowi dla wielu - zwłaszcza młodych Opolan - ulubione miejsce spędzania upalnych, letnich dni. Od kilku lat władze miasta dbają o zapewnienie bezpieczeństwa (ratownicy) i względnej czystości na niektórych kąpieliskach.


W Opolu czerwiec rozpoczął swój pachnący czas od tropikalnych upałów. Nie służy to ostojom ptaków wodnych na opolskich kamionkach, gdyż wraz ze słońcem i ciepłem pojawiają się tutaj głośni plażowicze.

Na zdjęciu poniżej jeden ze stromych, marglowych brzegów kamionki Bolko nie dotknięty ludzką stopą.


 


  

  

czwartek, 01 czerwca 2017

Konie wysokooktanowe na stacji benzynowej - Plac Kazimierza.

 

środa, 08 lutego 2017

Kobiety znad opolskich okien... Niegdyś te wdzięczne, spoglądające z wysoka rzeźby wydawały mi się identyczne. Dziś wiem, że każda z nich jest inna, i choć wiele z nich pokąsał czas - wciąż są piękne. Wciąż są młode...


Kobieca głowa zdobiąca okno kamienicy przy ulicy Kamiennej.

   


niedziela, 29 stycznia 2017

Mieszkańcy Kanału Młynówka - koneserzy suchego chleba rzucanego im chętnie i w dużych ilościach przez opolan. Wśród nich - tylko z tymczasowym zameldowaniem - kaczka łyska, oraz -  kaczka krzyżówka albinoska, której geny spłatały figla.


  

niedziela, 15 stycznia 2017

 

 Opole jest zieloną przystanią nad rzeką.
 Żeglowna Odra przepływa przez centrum Miasta, tworząc Wyspę Pasiekę ze swą naturalną odnogą zwaną dziś Kanałem Młynówka, oraz Wyspę Bolko łącząc się z Kanałem Ulgi i nieczynnym już Kanałem Wińskim. Nad Odrą oraz Młynówką powstały w ostatnich latach wspaniałe bulwary. 
 Odra nie jest jedyną rzeką przepływającą przez Opole. Rzeczka Czarnka wita się z Odrą w dzielnicy Groszowice, wijąc się w południowych krańcach miasta. Niewielka Olszanka, zasila Kanał Ulgi spływając wśród podmiejskich pól z Wójtowej Wsi. Malina jest najdłuższą lokalną rzeką - wyznacza północno wschodnią granicę administracyjną miasta. Łączy się malowniczo ze Swornicą - rzeką wypływającą z niewielkiego lasu, która już poza miastem zamienia się w całkiem sporą rzekę.      


Olszanka - malownicza rzeczka, która jeszcze kilka tygodni wcześniej częściowo wyznaczała zachodnią granicę miasta. Dziś - zasila krwiobieg boleśnie powiększonego Opola. Ale panta rhei - Olszanka skuta cienkim lodem pokrywa się wśród pół wzorem zmarzniętych ptasich łapek.


poniedziałek, 14 listopada 2016

Ogród Zoologiczny w Opolu jest niezwykłą i bardzo lubianą atrakcją Miasta. Jego początki sięgają lat trzydziestych ubiegłego wieku. Początkowo prywatna hodowla egzotycznych zwierząt w późniejszym czasie została udostępniona zwiedzającym. Wojna niestety położyła kres temu wyjątkowemu miejscu, jednak już pod koniec lat pięćdziesiątych Ogród Zoologiczny ponownie został otwarty. Dzisiaj możemy podziwiać zwierzęta z całego świata w 20 hektarowym, wspaniałym ogrodzie.


 

Odpoczywający lemur wari rudy - zwierzątko wesołe, zwinne i ... smaczne.  Gatunek - pożądany przez człowieka ze względu na mięso i sympatyczny charakter (prywatne kolekcje!) - zagrożony jest całkowitym wyginięciem.


  

 

wtorek, 08 listopada 2016

 Przedwojenna fontanna Ceres (zwana także Macierzyństwem) dłuta Edmunda Gomanskyego. Posąg bogini tulącej małe dziecko w ramionach wznosi się na ukwieconym skwerze w samym sercu Miasta.  U jej stóp - wśród kaskad wody - pławią się postaci symbolizujące opolskie rolnictwo, żeglugę odrzańską, oraz wapiennictwo. 
 

 


 

  

 

 

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 34