Opolskim Okiem nieObiektywnym
Zakładki:
Opole - Rodzinnie :-)
Opole - zielone okolice
Opole galerie
Opole muzealne
Opole muzyczne
Opole na czterech łapach
Opole On line
Opole sportowe
Opole studenckie
Opole tetralne
Opole ZERO NUDY
Opolskie Wiadomości Uczelniane PO
Podróże: Miasta małe i duże!
TagiLiczniki odwiedzin

koperta
opole_zielonaprzystan@o2.plPustaMiska - akcja charytatywna>

>

piątek, 23 września 2016

Wyspę Bolko wyznaczają wody Odry i Kanału Ulgi, a niegdyś nieczynnego już dziś Kanału Wińskiego. Wyspa jest zabytkiem architektoniczno - przyrodniczym. Pierwsze przekazy o niej pochodzą sprzed siedmiuset lat. Okiełznano ją jednak dopiero przed stu laty zakładając park miejski. Do dziś zachował się zabytkowy układ alejek parkowych, a zaistniałe w latach trzydziestych ubiegłego wieku zoo rozbudowało się i stanowi wyjątkową atrakcję.
Wyspa jest piękna o każdej porze roku dzięki bujnej roślinności tworzącej przyjazną, leśną dzikość. To tutaj wiosną można znaleźć pierwsze zawilce, a latem trudno tu o wolną ławeczkę. Jesień rozpala w parku do czerwoności dęby i strąca tony kasztanów, a zima przynosi ciszę i ukojenie. A to wszystko niemalże w centrum naszego miasta.

 


Jesiennie na Wyspie Bolko...

09:39, gustav_k , Wyspa
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 19 września 2016

Ulica grunwaldzka w Opolu. Pochylają się nad nią stare
drzewa i przedwojenne kamienice. Sto lat temu to eleganckie miejsce znajdowało się na peryferiach Miasta granicząc z polami.

Dziś tętni miejskim życiem sąsiadując z młodymi akademikami Uniwersytetu Opolskiego z jednej strony oraz prowadząc
prosto w paszczę galerii handlowej – z drugiej.


 

   

poniedziałek, 12 września 2016

Spacerując po Starym Mieście kluczymy wąskimi uliczkami
rozmieszczonymi  wciąż jeszcze według średniowiecznego planu. W samym sercu Starówki – na  Rynku  - stoją  kolorowe kamieniczki  w barokowych uśmiechach. Od siedemdziesięciu lat
mogą cieszyć się starówkowym życiem. W czasie wojny prawie wszystkie zostały
zniszczone. Ocienionymi, wybrukowanymi traktami dojdziemy do słonecznych
skwerów w północnej części Starego Miasta: Mały Rynek u stóp Wzgórza
Uniwersyteckiego, oraz Plac Świętego Sebastiana to miejsca niezwykłe - pełne historycznych
opowieści! Kierując się na południe dotrzemy do brzegów kanału Młynówka, w
którym brodzą po kolana zabytkowe kamienice, a kolorowe mosty  przeniosą nas na zieloną Wyspę Pasiekę – ale to
już zupełnie inna historia.


 

 Ostatnie dni lata machają skrzydłami nad budynkami opolskiego Rynku. Ciepły powiew wrześniowych piór wplata się w nuty szyldu Biblioteki Muzycznej i w kanciaste wieżyczki zabytkowych kamienic oraz położonego najwyżej w Opolu kościoła „na górce” – choć z tej perspektywy jest on najniższy! 

 


    

 

czwartek, 08 września 2016

Wkrótce pełnia nad Opolem...

Księżyc nad wieżą kościoła Franciszkanów.

 

Księżyc pełznie

w stronę poranka

gubiąc srebrną łuskę

- prosto w jadowity świt

                                                                                                 H.S.M


 

      

poniedziałek, 05 września 2016

Bogactwem naturalnym Opola jest margiel, który wydobywa się w centrum i na obrzeżach miasta. Konsekwencją tej eksploatacji jest zdegradowany krajobraz miasta - liczne, głębokie kamionki. Wapienne wyrobiska - po ustaniu wydobycia - wypełniają się wodami powierzchniowymi zamieniając się w lazurowe, czyste (sedymentacja!) lecz zdradliwe i niebezpieczne kąpieliska. Większość z nich stanowi dla wielu - zwłaszcza młodych Opolan - ulubione miejsce spędzania upalnych, letnich dni. Od kilku lat władze miasta dbają o zapewnienie bezpieczeństwa (ratownicy) i względnej czystości na niektórych kąpieliskach.


Kamionka Bolko - energetyczne ostatnie podrygi...

 


  

  

 

piątek, 26 sierpnia 2016

Ogród Zoologiczny w Opolu jest niezwykłą i bardzo lubianą atrakcją Miasta. Jego początki sięgają lat trzydziestych ubiegłego wieku. Początkowo prywatna hodowla egzotycznych zwierząt w późniejszym czasie została udostępniona zwiedzającym. Wojna niestety położyła kres temu wyjątkowemu miejscu, jednak już pod koniec lat pięćdziesiątych Ogród Zoologiczny ponownie został otwarty. Dzisiaj możemy podziwiać zwierzęta z całego świata w 20 hektarowym, wspaniałym ogrodzie.


 

 

Jaguar w opolskim ogrodzie zoologicznym.


  

 

wtorek, 23 sierpnia 2016

Opole jest zieloną przystanią nad rzeką.
 Żeglowna Odra przepływa przez centrum Miasta, tworząc Wyspę Pasiekę ze swą naturalną odnogą zwaną dziś Kanałem Młynówka, oraz Wyspę Bolko łącząc się z Kanałem Ulgi i nieczynnym już Kanałem Wińskim. Nad Odrą oraz Młynówką powstały w ostatnich latach wspaniałe bulwary. 
 Odra nie jest jedyną rzeką przepływającą przez Opole. Rzeczka Czarnka wita się z Odrą w dzielnicy Groszowice, wijąc się w południowych krańcach miasta. Niewielka Olszanka, zasila Kanał Ulgi spływając wśród podmiejskich pól z Wójtowej Wsi. Malina jest najdłuższą lokalną rzeką - wyznacza północno wschodnią granicę administracyjną miasta. Łączy się malowniczo ze Swornicą - rzeką wypływającą z niewielkiego lasu, która już poza miastem zamienia się w całkiem sporą rzekę.


      


 Sierpniowy wieczór nad Młynówką - coraz dłuższy, lecz nadal pachnący rozgrzaną rzeką. Nastrojowe miejsce spacerów - o tej porze usypia pobliska ulica, budzą się świerszcze ukryte w zieleni nad wodą.

 

 


 

wtorek, 16 sierpnia 2016

 

Lato przysiada na gałęziach kasztanowców strącając kolczaste
owoce – znak to nieomylny, że czas powrócić do szkoły… Wokół pomnika Marii Konopnickiej za chwilę pojawi się młodość ze swym śmiechem i egzystencjalnym
smutkiem, podsycanym licealną literaturą.

Maria Konopnicka jest patronką Zespołu Szkół
Ogólnokształcących nr 2 w Opolu. Pomnik poetki stworzył opolski artysta Marian Nowak – twórca wielu charakterystycznych metaloplastyk i rzeźb.


 

   

wtorek, 09 sierpnia 2016

Noc Kultury w Opolu - Parada Kundelków. Pieski prezentowały
swe futrzaste wdzięki spacerując po wybiegu usłanym patchoworkowym szalem podarowanym na tę okoliczność przez Wieżę Piastowską.
(o szalu - tutaj)

Impreza sympatyczna, ale z głębszym przesłaniem. Nasz
stosunek do zwierząt jest ściśle powiązany z postępem cywilizacyjnym
i jest
czułym miernikiem kultury człowieka. Wplecenie parady wielorasowych psów w imprezę poświęconą kulturze czyni
z zaangażowanych w to opolan ludzi światłych.


    

poniedziałek, 04 lipca 2016

 Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki odbywa się w Opolu od 1963 roku w amfiteatrze leżącym u stóp Wieży Piastowskiej. Prawie rokrocznie od 50 lat Opole zamienia się na kilka dni późnej wiosny w stolicę polskiej piosenki. Nad miastem płynie wówczas nieprzerwanie muzyka (codzienne próby w amfiteatrze i wieczorne koncerty na żywo!) - przy sprzyjających warunkach słychać ją niemalże w najdalszych zakątkach Opola. W mieście przechadzają się gwiazdy estrady, tłumy turystów i nieletni łowcy autografów.

  


Festiwal okiem VIP-a: z tarasu amfiteatru.

Oprócz odległych gwiazd (scenicznych) - piękna, nocna panorama lewobrzeżnej części Opola, oraz uśmiechnięta Wieża Piastowska.

 

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 33